Hurmalı kurabiye tarifi

Hurmalı kurabiye tarifi, kurabiyenin yapımı için gerekli malzemeler 1 adet yumurta, 4 yemek kaşığı toz şeker, 2 yemek kaşığı nişasta, yarım çay bardağı sıvıyağ, 150 gram margarin, 2 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı mahlep ve kulak memesi kıvamına gelene kadar yeterince un olmaktadır. Kurabiyenin içi için de 20 ve ya 25 adet küçük hurma, üzeri için ise 3 yemek kaşığı pekmez gerekmektedir.

Mahlep kurabiyeye ayrı bir lezzet katmaktadır. Pekmez ise kurabiyeler yapıldıktan sonra üzerine gezdirilmektedir. Amaç kurabiyelerin daha fazla kızarması olmaktadır.

Hurmalı Kurabiye Yapımı:

Hurmalı kurabiye tarifi yapımına hurmaların üzerine kaynar su dökülerek başlanmaktadır. Kurabiyelerin içine yerleştirilecek olan hurmaların yumuşaması gerekmektedir. Yumuşadıktan sonra çekirdeklerinden ayrılarak kabukları soyulup küçük parçalara ayrılmaktadır. Ayrı bir yerde derin bir karıştırma kabını içerisine yumurta, toz şeker, nişasta, sıvıyağ, oda sıcaklığında margarin ve mahlep art arta konularak üzerine azar azar un ve karbonat elekten geçirilerek eklenmektedir.

Kulak memesi kıvamına gelen hamurdan ceviz büyüklüğünde koparılan hamurlar yuvarlanıp üzerine hurmalar konmakta ve şekil verilmektedir. Ardından şekil verilen kurabiyeler çatal yardımı ile bastırılarak çizilmektedir. Önceden fırın 180 derece ısıtılmakta ve kurabiyeler fırına verilmektedir. Hafif kızardığında fırından çıkarılıp kurabiyelerin üzerine 3 yemek kaşığı pekmez gezdirilmektedir. Tekrar fırına verilen kurabiyeler üzerindeki pekmezden kızarana kadar yaklaşık bir dakika daha fırında kalmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir